Hoppa till sidans innehåll

Blodomloppet


Blodomloppet 2018

-Officiell hemsida-

 

 Bemanningsplan 5/9 2018

Har du inte möjlighet att hjälpa till på tävlingsdagen behövs hjälp vid nummerlappsutdelningen 31/8-2/9 på team sportia flygstaden.

 Lämna gärna klartecken till respektive ansvarig så snart som möjligt om Ni kan hjälpa till! :)

Tävlingsgrupp

E-post

Telefon

Mobil

Loke Agmarken, Tävlingsledare
bemanning, administration

Per Gerdle

This is a mailto link

This is a mailto link

 

070-5759508

070-6635087

Hans Ljungström/Arvid Johansson, Arena

This is a mailto link

 

 0721603500

Oscar West, Bana

myhorseThis is a mailto link

 

076-8825009

 

 

 

 

Emil Berger, miljöansvarig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stefan Agmarken, Marknadsföring

This is a mailto link

 

076-1691718

 Amanda Gottfridsson, anmälningar

 

 

 

 

     

 

 

 

 

Tävlingskassör/Information/Efteranmälan

Ansvar: Tävlingsdagen ansvara för efteranmälningar, nummerlappsutdelning, säkerhetsnålar och bemanna uppdraget. (Fram till tävlingsdagen ansvarar tävlingsledare med hjälp av Lotta Kihlberg för anmälningar och nummerlappsutdelning)

 

 

Oskar Berg

 

 

0761-400 486

Ingolf Bengtsson Tävlingskassör

 

 

 

Lotta Kihlberg, Information/efteranmälan-medhjälpare

 

035-211012

0706-567361

Therese Ekström

 

 

 

Anders Elvland

 

 

 

Ulf Kristensson

     

Katarina Bengtsson

 

 

 

Lena Karlsson

 

 

 

Göran Svensson

 

 

 

Karin Karlsson dy

 

 

 

 Roger Andersson

 

 

 

Resultat

 

 

 

RaceTime-personal

 

 

 

 

 

 

 

Speaker/resultatservice/förvarning

Ansvar: speakerstöd till central speaker, lokal information vid start och mål, förvarning, bemanning av uppdraget

 

 

Mats Tellqvist

 

 

 0706752480

Christer Oskarsson

 

 

 

 Hugo Oskarsson

 

 

 

 Filip Grimsholm

 

 

 

       

Parkering (inkl. vägvakter)

Ansvar: Ordna och sätta upp skyltning till parkering och från parkering till arena, visa bilar och cyklar rätt, stänga av vägar/parkeringar efterhand som det fylls på.
Bemanning av uppdraget.

 

 

Ulrik Magnusson

 

 

 0766504251

Mattias Jägstedt biträdande

 

 

 

Kenneth Horvath

 

 

 

Christer Arvidsson

 

 

 

Yngve Kihlberg

 

 

 

Lars Davidsson

 

 

 

Fredrik Jönsson

 

 

 

Håkan Andersson

 

 

 

Susanna Berg + ungdomsföräldrar*

 

 

 

Emelie Magnusson

 

 

 

Fredrik Ekström

 

 

 

Lars Memmi

 

 

 

Christer Johansson

 

 

 

Jan Karlsson

 

 

 

Björn Karlsson dä

 

 

 

Bennet Adamsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uppvärmning

 

 

 

Leds av Friskis & Svettis

 

 

 

 

 

 

 

Start

Ansvar: Hålla i startprocedur för alla tre startgrupper/banor, tillsammans med arenaansvariga planera startområdets uppbyggnad, bemanna uppdraget.

 

 

Björn Karlsson, dy

This is a mailto link

 

0703-534696

Fredrik Persson + ungdomsföräldrar*

 

 

 

 

 

 

 

Bansträckning/Banfunktionär/visare inkl Lilla Blodomloppet

Ansvar: informera boende längs banan i god tid före arrangemanget, godkänt att springa genom stugområdet, låsa upp/låsa grindar längs banan (kommun och stugområde), markera banor, sätta ut km-flaggor, stänga av korsningar, visa löpare rätt väg, ta bort banmarkeringar och avstängningar, samt städa banan efter loppet, bemanna uppdraget.

 

 

Oscar West

myhorseThis is a mailto link

 

076-8825009

Jonas Pettersson-Berg

 

 

 

Bengt Jönsson

 

 

 

Daniel Rosén

 

 

 

Patrik Åhström

 

 

 

Mårten Wikström

 

 

 

Håkan Persson

 

 

 

Daniel Severinsson

 

 

 

Kalle Johansson

 

 

 

Christina Kasin

 

 

 

Martin Johansson

 

 

 

Maria Petersson

 

 

 

Martin Gometz

 

 

 

Rune Newman

 

 

 

       

Löpande Funktionär / Cyklister

Ansvar: För-cyklister som håller banan fri för löparna, slutlöpare som berätar för banfunktionärer att alla på resp bana passerat, telefon med för att kunna ringa sjukvård, bemanna uppdraget.

 

 

Eva Carliden (L)

 

 

0736636434

Emil Alexandersson (L)

 

 

 

Håkan Andersson (L)

 

 

 

Magnus Abrahamsson (L)

 

 

 

Louise Borg (L)

 

 

 

 

 

 

 

Arvid Lundqvist (Cyklist 5 km + Lilla)

 Bär hjälm

 

 

 Ingela Alvmyren (Cyklist 10 km)

 Bär hjälm

 

 

 

 

 

 

Chef arena

Ansvar: Planering av arena (startområde och mål), tillstånd, tälthyra, byggnation, ordna skyltning inom arenan, avspärrningar vid start, hyra av lastare, kontakt med NeH-byggare,  scen vid start och mål, hyrtoaletter, rullstolsanpassning av upploppet, kommunens toaletter, städning av arena,  kontakt med livräddarna ang markområdet, tillgång till el (kommunen/HEM) och bemanna uppdraget.

 

 

Hans L och Arvid J

 

 

 

 

 

 

 

Ordningsställande av TC/Start/Mål

 

 

 

Hans Ljungström

 This is a mailto link

 

0721603500

Arvid Johansson

 

 

 0700329194

 

 

 

 

Nils Wallentin-Tärk, El-ansvarig

 

 

 

Bo Nilsson*

 

 

 

 

 

 

 

Bennet Adamsson*

 

 

 

Svexe*

 

 

 

Rune Lundqvist*

 

 

 

Christer Wolrath*

 

 

 

NeH personal

 

 

 

 

 

 

 

Mål, Vätska och bananutdelning

Ansvar: Ordna vatten, dunkar, muggar, säckar, bord, kniv skärbräda och bemanna uppdraget.

 

 

Fredrik Enberg

 

 

 

Patrik Borelund

 

 

 

Sune Andersson

 

 

 

Maria Lönn + ungdomsföräldrar*

 

 

 

Karin Gustafsson

 

 

 

 

 

 

 

       

Mål, Lilla Blodomloppet (Packning & Utdelning

Ansvar: Packa goodiebag till deltagarna (marknadsgruppen ordnar innehållet), dela ut vid målgång, ge medaljer vid målet, bemanna uppdraget

 

 

Sara Jägstedt

 

 

 

Paulina Jägstedt

 

 

 

Bo Senje

 

 

 

 Karin Karlsson (-71)

 

 

 

 

 

 

 

Blodkropp

Ansvar: Låna Blodkroppsdräkt, underhålla löpare vid start och mål.

 

 

Jan Lager

 

 

 0738302957

Lovisa Lager

 

 

 

 

 

 

 

 

     
       

Medaljutdelning 5 och 10 km

Ansvar: Dela ut medaljer till de som önskar (placering intill vätskan), ordna bord och vad som behövs, bemanna uppdraget, (800 medaljer beställda)

 

 

Stefan Gunnarsson

 

 

072-2480023

Ernie Boström

 

 

 

Susanne Johansson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vätska

Ansvar: Ordna vatten, bord, muggar och städa upp muggar/skräp efteråt vid stationerna samt bemanna vätskestationer längs banan

 

 

Jan-Olof Svensson/

Mikael Lindén

This is a mailto link

 

035-66141 

0705740521

 

 

 

 

 

Vätska 1, Görviksvägen

 

 

 

Susanne Baerfeldt

 Bemanna uppdraget

 

 

Lovisa Ring

 

 

 

 

 

 

 

Joakim Gustafsson + ungdomsföräldrar*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vätska 2, Eketångaskogen

 

 

 

Lotta Enberg

 Bemanna uppdraget

 

 

Rickard Nilsson

 

 

 

Jacob Enberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vätska 3, Handikappbadet

 

 

 

Erik Sjöberg

 Bemanna uppdraget

 

 

Dennis Englund

 

 

 

Magnus Karlsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arrangörsfika

Ansvar: Planering och inköp av enkel mat till arrangörerna.  (Tyluddens kiosk och grill finns vid starten), tillsammans med arenaansvariga ordna tält/bord/el, bemanna uppdraget.

 

 

Mikael Lundqvist

 

 

 

Sylvia Karlsson

 

 

 

Ingolf Bengtsson

 

 

 

Magdalena Johansson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Återvinning och panta flaskor

Ansvar: Hålla området städat, stötta med sopsortering och panta flaskor, byta sopsäckar som är fulla, bemanna uppdraget.

 

 

Per Kristiansson

 

 

 

Klubbens ungdomar

 

 

 

 Malte Kristiansson

 

 

 

 

 

 

 

Sjukvård

Ansvar: Förbereda sjukvård vid målområdet samt ”utryckning” till banan, kontakta SOS för att informera om loppet,  kontakt med livräddarna som är stöd, bemanna uppdraget.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Livräddarna Tylösand

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utdelning picknick-kassar

Ansvar: Ta emot leverans av picknick, fylla på produkter som kommer separat, utdelning av picknick på plats, bemanna uppdraget.

 

 

Margareta Adamsson   035-42400

 

Bibi Svensson

 This is a mailto link

035-129804

 

Gunilla Bäck

 

 

 

Annika Wolrath

 

 

 

Anita Knutsson

 

 

 

 

 

 

 

Mottagning av varor/mtrl

Ansvar: Samordna varumottagning inför loppet,

 

 

Loke Agmarken

 

 

 

 Per Gerdle

 

 

 

Väskinlämning

Ansvar: Planera för insamling, ordning samt utdelning av väskor som lämnas in, beställa de materiel som behövs av arenaansvariga, bemanna uppdraget.

 

 

Rune Lundqvist

 This is a mailto link

 

076-8846700

Bo Nilsson

 

 

 

Börje Karlsson

 

 

 

Dan Sjöholm

     

Jonas Fagerholm

     

Priser/prisutdelning

Ansvar: Stötta med prisutdelning, ordna blommor, dela ut priser från lokala sponsorer

 

 

Stefan Agmarken

 This is a mailto link

 

070-3735693

Pia Nilsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotograf/Drönarfilmning

Ansvar: Fotografera/filma och publicera bilder från loppet.

 

 

Per Gerdle

 This is a mailto link

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nummerlappsutdelning

Ansvar: Planera och genomföra nummerlappsutdelning på Team Sportia. Bemanning av uppdraget (med hjälp av personer som inte kan närvara tävlingsdagen.)

 

 

Erik Johansson

 

 

-

Fre 31/8 kl. 15.00-19.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 De som inte kan hjälpa till tävlingsdagen – skriv in efterhand.

 

 

 

Lör 1/9 kl. 12.00-16.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sön 2/9 kl. 12.00-16.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Personalpool

 

 

 

Margareta Johansson

 

 

 

Anna-Lena Berthag

 

 

 

Daniel Severinsson

 

 

 

 Åsa Eriksson

 

 

 

 Katarina Ring

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 04 SEP 2018 21:49 Skribent: Loke Agmarken
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Halmstad OK - Orientering
Ingolf Bengtsson, Torntorget 6A, lgh 1303
30226 Halmstad

Besöksadress:
Stridbecksliden 3
30104 Halmstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link