Hemsidor i Idrottonline stängs ner 2022-12-31. Läs mer
Hoppa till sidans innehåll

Blodomloppet


Blodomloppet Halmstad Tylösand 6/9 2022
(uppdaterad 31/8)

-Officiell hemsida-

 

 

 

 

 Bemanningsplan 2022 (6/9)

Hej alla HOKare!
Tisdag den 6/9 arrangerar vi blodomloppet ute på Tylösand och hoppas såklart på en superfin kväll med mångadeltagare. Detta är en av klubbens stora inkomstkällor och vi hoppas att så många som möjligt har möjlighet att vara med och hjälpa till. Är det så att du innte hittar ditt namn i listan nedan så hör gärna av dig till Loke (0705759508) så kan vi hitta en plats för dig!

Har du inte möjlighet att hjälpa till på tävlingsdagen behövs hjälp vid nummerlappsutdelningen på team sportia flygstaden veckan innan loppet.

Glöm inte att lämna klartecken/besked till respektive ansvarig så snart som möjligt :)

Tävlingsgrupp E-post Telefon Mobil
Loke Agmarken, Tävlingsledare This is a mailto link   070-5759508
bemanning, administration This is a mailto link 070-6635087
Per Gerdle    
Hans Ljungström, Arena This is a mailto link    0721603500
Oscar West, Bana This is a mailto link   076-8825009
       
       
       
       
Stefan Agmarken, Marknadsföring This is a mailto link   076-1691718
David Lundevi Marknadsföring      
       
       
Tävlingskassör/Information/Efteranmälan Ansvar: Tävlingsdagen ansvara för direktanmälningar, nummerlappsutdelning, säkerhetsnålar och bemanna uppdraget. Öppna 16.30. (Fram till tävlingsdagen ansvarar tävlingsledare med hjälp av Lotta Kihlberg för anmälningar och nummerlappsutdelning)    
Oskar Berg - 0766-973205      
Ingolf Bengtsson Tävlingskassör      
Kristina Persson      
Therese Ekström      
Anders Elvland (Plus målfotograf - Kontakta Per G)      
Martin Norlund      
Katarina Bengtsson      
Lena Karlsson      
Göran Svensson      
Karin Karlsson dy      
Björn Spets      
Roger Andersson      
Lars Johansson      
       
Resultat      
RaceTime-personal      
       
       
       
       
       
       
Parkering (Parkeringshänvisning) Ansvar: Ordna och sätta upp skyltning från parkering till arena, placera ut värdar som hänvisa till mindre fulla parkeringar efterhand som det fylls på.    
Bemanning av uppdraget.
       
Ulrik Magnusson - 0766504251      
Ulf Kristensson      
Bennet Adamsson      
Jan Karlsson      
Erik Sjöberg      
Jocke Gustafsson      
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
Uppvärmning      
     
Friskis & Svettis      
       
       
Start Ansvar: Hålla I startprocedur för alla tre startgrupper/banor. Tillsammans med arenaansvariga planera startområdets uppbyggdnad, Bemanna uppdraget.    
Björn Karlsson, dy - 0703-534696      
Fredrik Persson      
Patrik Rang      
Louise Borg
 
       
Bansträckning/Banfunktionär/visare inkl Lilla Blodomloppet Ansvar: informera boende längs banan i god tid före arrangemanget, godkänt att springa genom stugområdet, låsa upp/låsa grindar längs banan (kommun och stugområde), markera banor, sätta ut km-flaggor, stänga av korsningar, visa löpare rätt väg, ta bort banmarkeringar och avstängningar, samt städa banan efter loppet, bemanna uppdraget.    
Oscar West      
Mikael Lundqvist - 0738449125      
Jonas Pettersson-Berg      
Bengt Jönsson      
Martin Hallberg      
Patrik Borelund      
Mårten Wikström      
Bruno Petersson      
Anna Engelbrektsson      
Björn Engelbrektsson      
Dan Sjöholm      
David Lindström      
Marie Nilsson      
Martin Johansson      
Maria Petersson      
Lotta Kihlberg      
Åke Brodén      
Roger Kjellin      
Björn Karlsson, dä      
Helene Persson      
Ulf Kristensson      
Emil Berger      
Johan Gillstedt      
Ernie Boström      
Emil Alexandersson      
       
Löpande Funktionär / Cyklister      
Förcyklister som håller banan fri för tätlöpare på, lilla, 5 och 10km. Efterlöpare som går efter sista löpare och ger klartecken att börja städa för vätskorna och vägvisare.
Ledarcyklist för 10 och 5km-banorna.
Bemanna uppdraget
Ingela Alvmyren - 0706649906      
Fredrik Enberg  Bär hjälm    
Daniel Severinsson  Bär Hjälm    
Reserv  Bär hjälm    
Efterlöpare      
Lotta Enberg      
Lovisa R
Emil Jägstedt      
 
       
       
       
Chef arena Ansvar: Planering av arena (startområde och mål), tillstånd, tälthyra, byggnation, ordna skyltning inom arenan, avspärrningar vid start, hyra av lastare, kontakt med NeH-byggare, hyrtoaletter, rullstolsanpassning av upploppet, kommunens toaletter, städning av arena, tillgång till el (kommunen/HEM) och bemanna uppdraget.    
Hans L 0721603500    
       
Ordningsställande av TC/Start/Mål      
Hans Ljungström  This is a mailto link    
  0721603500    
Loke Agmarken 0705759508    
 Per Gerdle      
Nils Wallentin-Tärk, El-ansvarig      
*      
       
NeH personal      
       
       
       
       
       
Mål, Vätska Ansvar: Ordna vatten, dunkar, muggar, säckar, bord och bemanna uppdraget.    
Mats tellqvist - 0706752480      
Fam Lönn      
Karin Gustafsson      
Bo Senje      
Ulrica Olovsson      
Mattias Jägstedt      
       
       
       
       
       
       
       
Blodkropp Ansvar: Låna Blodkroppsdräkt, underhålla löpare vid start och mål. Ha kul :)    
Susanne Ljungström      
 
       
       
       
       
Medaljutdelning Lilla, 5 och 10 km Ansvar: Se till att medaljerna läggs upp för självservering i anslutning till målet. Se till att det flyter på och inte bildas kö.    
Jonas Fagerholm - 0709124956      
Bo Green      
Jenny Green + döttrar      
Magdalena Johansson      
       
       
       
Vätska Ansvar: Ordna vatten, bord, muggar och städa upp muggar/skräp efteråt vid stationerna. Kontakt med stationsansvariga.    
Jan-Olof Svensson - 0709770035 This is a mailto link    
Mikael Lindén  
       
       
       
       
       
       
       
       
Vätska 1, Spritkullen Bemanna uppdraget, stämma av med JOS om material.    
Jan Lager - 0738302957      
Gabriel Ekström      
Gustav Lundqvist      
Fredrik Ekström      
       
       
Vätska 2, Handikappbadet Bemanna uppdraget, stämma av med JOS.    
Per Kristiansson - 0703293627      
Karin Karlsson (-71)      
Emma Bengtsson      
Sune Andersson      
Anna Bengtsson      
Emanuel Nilsson      
       
       
Arrangörsfika/HOK-tältet Ansvar: Sköta HOKs reklam-tält. Ställa fram lätt arrangörsfika på baksidan.    
Christer Oskarsson - 0709611920      
Kennet Horvath      
       
       
       
       
       
       
Återvinning och panta flaskor Ansvar: Hålla området städat, stötta med sopsortering och panta flaskor, byta sopsäckar som är fulla, bemanna uppdraget.    
Håkan Andersson - 0709128859      
Reijo Mukkala      
       
       
Sjukvård Ansvar: Förbereda sjukvård vid målområdet samt ”utryckning” till banan, kontakta SOS för att informera om loppet,  kontakt med livräddarna som är stöd, bemanna uppdraget.    
 Tudor      
       
       
       
       
       
Utdelning picknick-kassar Ansvar: Ta emot leverans av picknick, fylla på produkter som kommer separat, utdelning av picknick på plats, bemanna uppdraget.    
Margareta Adamsson - 0767658045   035-42400  
Bibi Svensson      
Gunilla Bäck      
Annika Wolrath      
Anita Knutsson      

Susanna Berg

     

Celine Norlund

     
Mottagning av varor/mtrl Ansvar: Samordna varumottagning inför loppet,    
Loke Agmarken      
Per Gerdle      
       
       
Väskinlämning Ansvar: Planera för insamling, ordning samt utdelning av väskor som lämnas in, beställa de materiel som behövs av arenaansvariga, bemanna uppdraget.    
Niklas Persson - 070-8360139      
Rune Lundqvist    
Bo Nilsson      
Börje Karlsson      
Susanne Baerfeldt      
       
       
Priser/prisutdelning Ansvar: Stötta med prisutdelning, ordna blommor, dela ut priser från lokala sponsorer    
Stefan Agmarken  This is a mailto link    
Linda Knopf      
       
       
Fotograf Ansvar: Fotografera/filma och publicera bilder från loppet.    
Per Gerdle  This is a mailto link    
       
       
       
       
Nummerlappsutdelning Ansvar: Planera och genomföra nummerlappsutdelning på Team Sportia. Bemanning av uppdraget (med hjälp av personer som inte kan närvara tävlingsdagen.)    
Loke Agmarken     -
Lotta Kihlberg
 
       
Söndag      
Stefan A      
Åsa S      
Malte K      
Anna B      
       
Måndag      
Loke A      
       
       
       
       
Personalpool      
       
Gustav Lindqvist      
Veronica Lindqvist      
Susanne Håkansson      
Hans Ericsson      
Yngve Kihlberg      
Anna-Lena Berthag      
Magnus Abrahamsson      
Stig Johansson      
Malin Berger      
       
       
       
Björn Håkansson      
Eva Carliden      
Morgan Carliden      
Anders Hörberg      
 
       
       
       
       
       

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 04 SEP 2018 21:49 Skribent: Loke Agmarken
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Halmstad OK - Orientering
Ingolf Bengtsson, Torntorget 6A, lgh 1303
30226 Halmstad

Besöksadress:
Stridbecksliden 3
30104 Halmstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link